Két hét semmittevés halálhoz vezethet


Egy új tanulmány arra figyelmeztet, hogy két hét semmittevés még az egészséges embereknél is növelheti a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát, vagy akár korai halálhoz is vezethet.

Az ülőmunka, valamint a monitor folyamatos bámulása elhízáshoz, és akár 2-es típusú cukorbetegség, valamint szívbetegségek kialakulásához is vezethet. Éppen ezért sokan azzal próbálják ellensúlyozni a napközbeni inaktivitást, hogy munka után edzeni járnak, vagy a busz helyett a biciklit választják. A szakértők azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy hiába az erőfeszítés a hétköznapokon, ha nyaralás alkalmával feladjuk egészéges életvitelünket.

Már kéthétnyi henyélés és semmittevés hatással van a szervezetre, és olyan anyagcsereváltozásokat okozhat, amelyek akár drasztikusan is befolyásolhatják szívünk egészségét – írják a Liverpooli Egyetem új tanulmányában.

A kutatók a 14 napos vizsgálat során 28 egészéges, fizikailag aktív, átlagosan 26 éves önkéntest figyeltek meg. Minden résztvevő kapott egy fizikai aktivitást mérő csuklópántot, naplózták étkezéseiket, állóképességüket, egészségügyi állapotukat pedig a vizsgálat kezdetekor és lezárásakor is felmérték. A köztes időben minden résztvevőnek átlagosan 80 százalékkal lecsökkentették a napi fizikai aktivitását, azaz aki korábban naponta 10.000 lépést tett meg, annak a vizsgálat alatt csak 1500-at szabadott. Ezzel párhuzamosan viszont az alanyok napi inaktivitását fokozták: átlagosan 129 percet kellett üléssel és semmittevéssel tölteniük.

A vizsgálat végén mért eredmények drasztikus változást mutattak: a résztvevők vázizmainak tömege csökkent, testzsírszázalékuk viszont jelentősen megnőtt. Ez a felhalmozódott testzsír pedig a krónikus betegségek kialakulásának egyik fő kockázati tényezője. Az alanyok állóképessége is jelentősen csökkent, a vizsgálat befejeztével nem voltak képesek ugyanolyan intenzitású és idejű aktivitásra, mint korábban.

Dr Dan Cuthbertson vezető kutató így nyilatkozott a vizsgálatról: “A fizikailag aktív, egészéges fiatalok csoportján végzett kísérlet azt mutatja, hogy mindössze 14 napos inaktív életmód nagyban befolyásolja szervezetünk működését. Ezek a negatív változások pedig könnyen vezethetnek krónikus anyagcsere-betegségekhez és korai halálozáshoz. Napjainkban a fizikai aktivitás kulcsfontosságú egészségünk megőrzésében, ezért a folyamatos ülőmunka és inaktív életmód veszélyes következményekkel járhat.”

HáziPatika

Nyomj egy lájkot is, ha tetszett a cikk