Tóbiás az orbáni állam lebontásáról: nem elég az egymondatos stratégia


A MSZP-nek a helyi közösségek szószólójának kell lennie az Országgyűlésben és a települési önkormányzatokban – mondta az ellenzéki párt elnök-frakcióvezetője az MTI-nek adott interjúban. Tóbiás József szerint 2018 a változás és a győzelem éve lesz. A szocialisták frakcióját az ellenzéki pártvezető lelkes, szorgalmas és tenni akaró képviselőcsoportként jellemezte. Tóbiás József – miután 2015-öt a visszatérés, 2016-ot a programalkotás, 2017-et pedig a kihívás és az előválasztás évének nevezte pártja szempontjából – azt mondta, 2018 a változás és a győzelem éve lesz. Az MSZP győzelemre készül, győznie kell, fő cél, hogy az “orbáni totális állam” ne maradhasson fenn. Ehhez programot kell adni Magyarországnak annak érdekében, hogy hitet, közösséget és reményt találjanak azok, akik vesztesei az orbáni rendszernek – tette hozzá.

Szerinte a jelenlegi rendszer milliókat zár el attól a lehetőségtől, hogy részesei legyenek egy fejlődő, erős Magyarországnak. Orbán rendszerét egymásból következő lépésekkel lehet lebontani, nem elég egy egymondatos stratégia – fejtette ki. Tóbiás József szerint választ kell adni arra, működik-e az az állam, amely a szociális ellátórendszert teljes mértékben felszámolja, s megoldást kell ajánlani a civil társadalom jogos igényeire. Mint mondta, a helyi közösségek problémái mellett nem lehet szó nélkül elmenni, sőt az MSZP-nek e közösségek szószólójának kell lennie. “Vinni az ő ügyüket” – ezt jelölte meg feladatként a szocialista parlamenti és önkormányzati képviselők számára. Hozzátette: a problémákat mindaddig napirenden kell tartani, amíg megfelelő megoldás nem születik. A pártelnök elmondta, mind a 106 egyéni országgyűlési választókerületben van egy szervezője az MSZP-nek, akinek az a legfőbb feladata, hogy összegyűjtse a helyben megjelenő elképzeléseket, kritikákat, alternatív javaslatokat annak érdekében, hogy azok utat találjanak helyi és az országos politikához. Tóbiás József a jövő évre előretekintve elmondta, folytatják az értékalapú politizálását, a biztonságról, az esélyről és szabadságról fognak beszélni. Ezzel összefüggésben 2015 szerinte az európai értékekről, a geopolitikai helyzet alakulásáról és az esély megteremtéséről szól majd. Az ellenzéki politikus azt mondta, kiemelt kérdésként kell kezelni: hogyan alakulnak a fiatalok esélyei, akkor, amikor a közoktatási rendszer átalakítása lehetetlenné teszi a gimnáziumba való belépést. Hasonlóan fontos: van-e szabadsága annak a közmunkásnak, aki egzisztenciálisan függ a polgármestertől? – folytatta. A frakcióvezető szerint jövőre az egészségügy finanszírozása is égető kérdéssé válik, mert több százmilliárd forintot vontak ki a területről, hasonlóan az oktatáshoz, a szociális ágazathoz. Miért nem adja oda a forrásokat a kormány ezeknek a területeknek, ha olyan büszke az ország teljesítményére? – tette fel a kérdést.
Arra felvetésre, hogy férnek össze az általa a pártértekezleten elmondottak, miszerint nincs alku az orbáni rendszerrel és az, hogy a Fővárosi Közgyűlésben szinte minden döntést támogatnak a szocialista polgármesterek, Tóbiás József úgy válaszolt, azt tartja szem előtt, hogy a döntések Budapest érdekeit szolgálják-e, vagy sem. Hangsúlyozta ugyanakkor: Budapesten a változás az eredendő cél 2019-ben. Azzal a rendszerrel nem hajlandók a szocialisták kompromisszumot kötni – folytatta – , amely négymillió embert tart szegénységben, civil szervezeteket gyanúsítgat, újságírókat megbélyegez, s amelyben a kormányzás fő törekvése a függőségi viszonyok megmerevítése. Arra a kérdésre, mennyire volt célravezető, hogy az országos vezetés nem szólt bele az önkormányzati választáson a jelöltek kiválasztásában, Tóbiás József azt mondta, ezt a kérdést a pártértekezlet lezárta, a választók pedig a választás során ítéletet mondtak. Mint mondta, az összefogás nem hozott eredményt, egyértelmű: új módszerekre, együttműködési formákra van szükség. Közölte, még egyszer nem lehet, hogy zárt szobákban informálisan dőljön el, kik lesznek a jelöltek, ezért javasolta a pártértekezleten az előválasztást. Az ennek részleteit kidolgozó szakmai munkacsoport már felállt – tette hozzá, de annak tagjait nem kívánta megnevezni. Tóbiás József az áprilisi választás után számos új taggal felálló frakciót úgy értékelte: szorgalmas, tenni akaró, lelkes. Elmondta: annak ellenére, hogy nagyon szűk mozgástere van az ellenzéknek az Országgyűlésben, a társadalmi problémák megfogalmazása terén következetesek lesznek; jó szószólói a népnek. Arra felvetésre, hogy Lendvai Ildikó volt pártelnök egy novemberi fórumon azt mondta, az MSZP már nem érdekes, Tóbiás József úgy reflektált, biztos abban, hogy a novemberi újpesti időközi parlamenti választás után – amelyen egyedül indultak, és győztek a szocialisták – már Lendvai Ildikó sem gondolja így. A februári veszprémi időközi országgyűlési választásról szólva a pártelnök elmondta, bármit is mond a miniszterelnök a kétharmadról, fontos üzente lesz annak, ha az elvész ezen a választáson. Közölte, az MSZP civil jelöltet támogat, és a szocialisták következő két és fél hónapban intenzíven vesznek részt a helyi kampányban, hiszen nemcsak a helyi képviselet sorsáról, hanem “Magyarországról is dönteni fognak Veszprémben”. A pártelnök cáfolta azokat a sajtóhíreket, hogy az MSZP budapesti szervezete a közeljövőben átköltözne az MSZP alapítványának tulajdonában lévő Villányi úti konferenciaközpontba, amely a két oktatási intézménynek is otthont ad. A Jókai utcai székházat jelen pillanatban árulják, a fenntartási költségeit, ahogy eddig is, ezután is rendben fizetik, ezentúl a jövőben több forrást szeretnének fordítani a választókerületekre – mondta. MTI

Nyomj egy lájkot is, ha tetszett a cikk