Ciprasz folytatja a harcot


Bejelentette pártja, az eddig kormányzó baloldali Sziriza választási győzelmét vasárnap este Alexisz Ciprasz augusztusban lemondott volt kormányfő. A szavazatok 99,44 százalékának összeszámlálásán alapuló eredmények szerint a Radikális Baloldali Koalíció (Sziriza) a szavazatok 35,47 százalékát kapta, a jobbközép Új Demokrácia 28,09 százaléknyi voksot szerzett, a harmadik a szélsőjobboldali Arany Hajnal párt lett a szavazatok 7 százalékával. Rajtuk kívül még öt párt – kettő választási szövetségben – jutott be a parlamentbe, köztük a jobboldali Független Görögök (Anel) a legkevesebb, 3,6 százaléknyi vokssal. A távolmaradás kimondottan magas, 43,5 százalékos volt tekintettel arra, hogy Görögországban a részvétel hagyományosan magas szokott lenni. Januárban a szavazásra jogosultaknak 36,4 százaléka nem élt jogával, azaz a részvétel akkor 63,3 százalékos volt, most pedig csak 56,5. Az abszolút többség megszerzéséhez a 300 tagú parlamentben legalább 151 mandátumot kell megszerezni. A Szirizának és az Anelnek együtt 155 embere lesz a parlamentben, és közülük 145-en a Szirizát fogják képviselni. Az Új Demokrácia 75 helyet szerzett meg.

Világos ultimatum

„A Sziriza világos mandátumot kapott négy évre. Ez nem a Sziriza győzelme, ez országunk népének győzelme” – hangoztatta Ciprasz Athén központjában egybegyűlt hívei előtt. Mint mondta, pártja az országot kormányozva hét hónapon át vívta egyenlőtlen harcát, és bebizonyította, „túl kemény ahhoz, hogy elhaljon”. „Holnap elbúcsúzunk a múlttól. A görög lobogó most nem csak a mi országunk felett lobog, hanem Európa legnagyobb terein is” – mondta a politikus, és fogadkozott, hogy négy éven át fogja folytatni a harcot hazájáért. Ezzel egy időben Panosz Kammenosz, a Szirizával eddig együtt kormányzó, jobboldali Független Görögök elnöke bejelentette, hogy a két párt már hétfőn hozzálát a kabinetalakításhoz. Az elnöki hivatalban közölték, hogy Prokopisz Pavlopulosz államfő hétfőn kormányalakítási megbízást ad a 41 éves Ciprasznak, és amennyiben a két párt megegyezik az összetételben, a kabinet talán már aznap este vagy kedd reggel leteszi a hivatali esküt. A migrációs válságnak szentelt szerdai EU-csúcson azonban még az államfő fogja képviselni Görögországot egy korábbi megállapodásnak megfelelően.

Egy közös vonás.

A Sziriza és az Anel kormányozta hét hónapon át az országot a januári választás után, s a mostaninál nagyobb többségre támaszkodott a parlamentben. A két párt programjában csak az volt a közös, hogy mindketten elutasították a megszorító politikát, a hitelprogram feltételeinek újratárgyalását ígérték. Ciprasz a múlt hónapban lemondott, miután pártjában fellázadtak a hitelezők szigorú feltételeit tartalmazó harmadik pénzügyi mentőcsomag elfogadása ellen. Ciprasz részéről ez politikai pálfordulással felérő döntés volt, tekintettel arra hogy a megszorító intézkedések elutasításának ígéretével nyerte meg az előző választást.

Juncker jókívánságait fejezi ki

Az Európai Unió központi intézményeinek vezetői közül többen gratuláltak hétfőn Alexisz Ciprasznak a választáson aratott győzelméhez. Margaritisz Szchinasz, az Európai Bizottság vezető szóvivője az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény sajtótájékoztatóján közölte, hogy Jean-Claude Juncker bizottsági elnök a nap folyamán telefonon is kifejezi jókívánságait Ciprasznak, akinek a vezetése alatt Görögország tiszteletre méltó reformprogram mellett kötelezte el magát. E reformprogram az uniós szóvivő szerint arra hivatott, hogy a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés útjára vezesse Görögországot.

„Nincs vesztegetni való idő”

Szchinasz örömének adott hangot amiatt, hogy a görögországi választás széles Európa-párti többséget eredményezett. „Juncker elnök továbbra is kész segíteni Görögországnak, sok még a tennivaló, és nincs vesztegetni való idő” – mondta. Brüsszelben arra számítanak, hogy hamarosan megalakul az új kormány, és még az ősszel megkezdheti a feladatok megvalósításának közös áttekintését az uniós illetékesekkel – közölte, hozzátéve: a választás előtti átmeneti kabinet mindenesetre jó előkészítő munkát végzett. Kitért arra, hogy a menekültválság miatt is mielőbb hozzá kell látni a közös munkához Athénnal. Donald Tusk, az uniós tagországok állam-, illetve kormányfői testületének, az Európai Tanácsnak az elnöke szintén gratulált Ciprasznak, és reményét fejezte ki, hogy az országban meglesz a szükséges politikai stabilitás a kihívások megválaszolásához.

Schulz nem érti Ciprasz koalícióspartner-választását

Értetlenségének adott hangot Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke hétfőn a France Inter rádiónak nyilatkozva amiatt, hogy a Sziriza miért ragaszkodik korábbi koalíciós partneréhez, a Független Görögök párthoz. „Második alkalommal hívtam fel, hogy megkérdezzem, miért ezzel a furcsa szélsőjobboldali párttal folytatja a közös kormányzást – mondta az uniós vezető az Anelre utalva. – Túl sok mindent nem válaszolt. […] Meggyőzőnek tűnő dolgokat mondott, amelyek az én megítélésem szerint végső soron kicsit különösek.” Az EP elnöke Ciprasz választási győzelmét mindenesetre lenyűgöző teljesítménynek nevezte. MTI

Nyomj egy lájkot is, ha tetszett a cikk