
Nem teszik kötelezővé a Covid-igazolvány munkahelyi bevezetését, jelentette be szerdán az egészségügyi miniszter, miután találkozott az állami népegészségügyi és tisztiorvosi szolgálat vezetőjével.
Alexandru Rafila szerint politikai megfontolásból mondtak le a javaslat életbe léptetéséről, miután a nagykoalíciós pártok vezetői a kérdésben egyeztettek az államfővel. A tárcavezető sajnálatosnak nevezte, hogy elálltak az elképzeléstől, ugyanis szerinte a tanúsítvány elfogadásával csökkentették volna a kórházakra nehezedő nyomást az Omicron variáns agresszív terjeszkedése által várható ötödik hullámban.
Emlékeztetett: a negyedik hullámban
nálunk volt a legmagasabb a halálozási arány az EU-ban, a fertőzött betegek 3%-a elhunyt,
és akik egyéb betegségekben szenvednek, azok is érintettek voltak, hiszen korlátozott mértékben fértek hozzá az egészségügyi szolgáltatásokhoz.
A miniszter kijelentette: azt akarják, hogy ez ne ismétlődhessen meg.
Mindenképpen el kívánnák kerülni a kijárási korlátozások újbóli bevezetését, az iskolabezárásokat, és azt szeretnék, hogy a lehető legkevesebb halálesetet követelje a betegség a pandémia következő szakaszában.
Ehhez a hatóságoknak minden eszközzel rendelkezniük kellene, azonban
jelenleg csak az úgynevezett népegészségügyi intézkedések hatályosak, amelyek a távolságtartásra, valamint a védőmaszk használatára vonatkoznak.
Ezért megoldást kell találniuk az oltáskampány lendületének újraélesztésére, hiteles és hozzáférhető információk révén – tette hozzá Alexandru Rafila.
A közegészségügyi intézet vezetője szerint a koronavírus-járvány ötödik hulláma hamarabb elérheti Romániát, mint előzetesen számították.
A január közepére várt csúcson pedig akár 25 ezren is megfertőződhetnek majd naponta
– hívta fel a figyelmet Adriana Pistol.
Hozzátette: a lakosság 60%-a sebezhető, ugyanis ennyien nincsenek beoltva. A legoptimistább forgatókönyv szerint is az intenzív osztályokon 33 napon belül elfoglalják mind az 1500 ágyat, ami jelentős nyomást gyakorol majd a betegápoló intézményekre. A Covid-19 tanúsítvány bevezetésével szerinte a növekedési ütem enyhébben emelkedő görbét eredményezett volna, ezért sajnálatos, hogy politikai megfontolásból elvetették annak alkalmazását – mondta még a közegészségügyi intézet vezetője.
A két illetékes ismételten felhívta a lakosság figyelmét az oltás fontosságára, mert azzal elejét lehet venni a betegség súlyos formáinak kialakulását és az elhalálozást. Létfontosságúnak nevezték a távolságtartási intézkedések betartását, egyúttal kijelentették, hogy
bátorítják a rendszeres tesztelést és a folyamatos kapcsolattartást a háziorvossal.
Csak az ő javaslatára kezdjünk antibiotikus vagy vírusellenes kezelést, hívták fel a figyelmet.
A munkáltatóknak azt javasolták, hogy folyamatosan figyeljék alkalmazottaik egészségi állapotát, a váltások közé iktassanak be szünetet, ösztönözzék a távmunkát, a munkahelyen mindig álljanak rendelkezésre fertőtlenítőszerek és maszkok, ugyanakkor ösztönözzék dolgozóikat, hogy aki még nem tette, oltassa be magát.
- Fotó: EU