Kizárhatják Magyarországot az EU-ból a migránsügy kezelése miatt


Akár az Európai Unióból is kizáratná Magyarországot a Liberálisok és Demokraták Európai Szövetsége (ALDE) a migránsügy kezelése miatt. A párt európai parlamenti frakciója arra szólított fel, hogy indítsák meg Magyarországgal szemben az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikkelye szerinti eljárást, amelyet az európai alapértékek súlyos sérelme esetén lehet kezdeményezni egy tagállammal szemben, és amely egy többlépcsős folyamat végén akár az adott tagállam kizárását is lehetővé teszi az uniós döntéshozatalból. Az ALDE közleményében arra hivatkozott, hogy a honvédelmi törvény módosításával Magyarország felhatalmazta a rendőrséget és a hadsereget arra, hogy bizonyos körülmények között lőfegyvert használjon migránsok és menekültek ellen, két héttel ezelőtt pedig börtönnel büntethetővé tette a határ illegális átlépését.

„Teljesen igaz, hogy az Európai Unió csúfosan cserben hagyta Magyarországot és a szomszédos országokat, miközben azok menekültek hirtelen és jelentős beáramlásával küzdenek. Azonban a magyar hatóságok reakciója teljességgel elfogadhatatlan. Ha az (Európai) Bizottság és az (Európai Unió) Tanácsa néma marad, Európa elveszti minden maradék hitelét azt illetően, hogy egy értékközösséget alkot“ – közölte Sophie In’ t Veld, az ALDE alelnöke.

A magyar liberálisok szerint eltúlzott az ALDE indítványa

Az alakulat elnöke nyílt levélben fordult az Európai Parlament (EP) liberális frakcióvezetőjéhez, Guy Verhofstadthoz, amelyben kifejtette: nem lát elégséges okot arra, hogy Magyarországgal szemben megindítsák az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikkely szerinti eljárást. Fodor Gábor hangsúlyozta, az ALDE javaslata az indoklásban tévesen hivatkozik a honvédelmi törvény rendelkezéseire.

Fodor Gábor azt írja, hogy a jogszabály hétfői módosítása valóban kiterjeszti a honvédség jogkörét számos tekintetben, de – a jogos önvédelem speciális esetétől eltekintve – fegyverhasználatra nem jogosítja fel a katonaságot. Ha ezt tenné vagy ennek veszélye ténylegesen fennállna, akkor az MLP is támogatná az ALDE javaslatát – szögezte le. A pártelnök annak a véleményének is hangot ad, hogy Magyarország a menekültügyben okkal hibáztatható, de a méltányosság azt kívánja, hogy elismerjék: egyik érintett ország gyakorlata sem tökéletes és a hiányzó, késlekedő európai megoldás is részben felelős azért a rossz gyakorlatért, ami Magyarországra is jellemző. MTI

Nyomj egy lájkot is, ha tetszett a cikk